Kłucie w płucu podczas biegania

Wczoraj rano podczas regularnego biegu (zimno, około 2 stopni) pojawiło się kłucie w lewym płucu . Ból jest odczuwalny również na plecach, trochę boli lewy bark... uczucie trochę takie jakby mnie przewiało. Kiedy spróbuję przebiec kilka kroków, coś mi w tym płucu jakby ciąży. Lekarz->RTG->: "Zmiany włókniste w polu środkowym płuca lewego - wskazana dalsza diagnostyka.". Czy te zmiany włókniste mogą powodować ten ból? Co to może być? Skąd te zwłóknienia? Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, zwłóknienia w obrębie płuc powodują realne zmniejszenie powierzchni wymiany gazowej. A co za tym idzie płuco w miejscu patologicznie zmienionym jest mniej upowietrznione, co zaczyna dawać objawy przy wzmożonym wysiłku i zwiększonej wentylacji płuc - w tym przypadku podczas biegu.
Ekspozycja dróg oddechowych na zimne powietrze może spowodować przejściowy skurcz oskrzeli, co dodatkowo utrudnia wymianę gazową.
Zwłóknienia mogą mieć wiele przyczyny - najczęstszą są zmiany pozapalne - przebyte zapalenie płuc, nieleczona astma, ale także toczące się procesy zapalne wywołane np. gruźlicą lub innymi chorobami płuc. Stąd sugestia radiologa opisującego zdjęcie, o wskazaniach do poszerzenia diagnostyki.