Korzenie w zatoce a ekstrakcja zęba

Witam, przystąpiłem do próby usunięcia górnej szóstki , niestety a może na szczęście okazało się w porę na zdjęciu rtg że jest ona korzeniami prawdopodobnie połaczona z zatoka , dostałem skierowanie do chirurga ,bardzo się zaniepokoiłem stąd moje pytanie czy mimo tego da się usunąć tego zeba nie otwierając zatoki a jeśli do tego dojdzie czy proces ten jest jeśli chodzi o dolegliwości po zabiegu o wiele bardziej dokuczliwy bólowo niż zwyczajne usunięcie zęba ??? i jak czeste sa powikłania ???

Jeżeli zatoki nie są w stanie zapałnym i dojdzie do połączenia chirurg zszyje i nie będzie trudniej się goiło niż normalna ekstrakcja. Czasami jednak na RTG wydaje się, że ząb jest w zatoce a potem się okazuje, że polączenia nie ma a jedynie nakładały się na siebie obrazy.

Jeżeli korzenie zęba, który jest z całą pewnością przewidziany na straty znajdują się w świetle zatoki to nie ma takiej możliwości żeby usunąć ząb bez otwarcia zatoki. Lekarz, który wykonuje taki zabieg powinien rozpoznać problem i wdrożyć odpowiednie postępowanie informując i pouczając Pacjenta co i jak. Zabieg przeprowadzony przez specjalistę nie jest niczym szczególnym dla Pana i jest obarczony takim samym odsetkiem powikłań jak rutynowa ekstrakcja.

Witam serdecznie,
Bardzo często zęby, których korzenie na zdjęciu RTG wydają się być w zatoce, w rzeczywistości się w niej nie znajdują.
Jednak warto udać się do chirurga stomatologicznego, który ma doświadczenie w usuwaniu tego typu zębów. Odpowiednia technika usuwania (separacja korzeni, brak ruchów mogących uszkodzić błonę śluzową zatoki) zmniejsza ryzyko połączenia z zatoką. Dodatkowo doświadczony chirurg w przypadku połączenia bez problemu je zaopatrzy, dzięki czemu gojenie praktycznie nie będzie się różnić w porównaniu do zwykłego usunięcia zęba.