Krwawienie przy plastrach antykoncepcyjnych

Witam! Mam kilka pytań. Najpierw opiszę sytuację. Od tygodnia stosuję plastry antykoncepcyjne. Nakleiłam plaster w pierwszym dniu okresu, praktycznie zaraz po rozpoczęciu krwawienia. Po zakończeniu okresu kochałam się z chłopakiem, lecz podczas stosunku zaobserwowaliśmy krew, a nie byłam już dziewicą. Pierwsze pytanie to takie - czy krwawienie to mogłobyć spowodowane przez plastry? Drugie to takie - czy jeśli plaster odkleił się o ok. 3-4 mm z góry i 4-5 mm z dołu, to czy ma to jakiś szczególny wpływ na skuteczność antykoncepcji. Trzecie pytanie to takie, czy antykoncepcja zadziałała od razu, gdyż wiem, że plastry powodują zatrzymanie wydzielania się komórki jajowej, ale przecież to był pierwszy mój plaster, więc jeszcze w tym cyklu komórka była wydzielona. Chcę się dowiedzieć, czy antykoncepcja na nią też zadziałała. Strasznie się martwię, bo to dopiero początek stosowania przeze mnie antykoncepcji hormonalnej i trudno mi jej zaufać i przyzwyczaić się do tego. Domyślam się, że to jest powodem moich zmartwień na ten temat. I chcę się upewnić się, że nie ma się o co martwić. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podczas pierwszych 3-4 miesięcy stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić plamienia i nie jest to niczym niepokojącym. Jednak plamienia związane ze stosunkiem mogą być także wynikiem nadżerki, dlatego warto skonsultować to z ginekologiem (kiedy ostatnio miała Pani robioną cytologię?).

Antykoncepcja hormonalna działa od pierwszego dnia, jeśli rozpoczęto jej stosowanie w pierwszym dniu miesiączki. Na początku cyklu (czyli pierwszego dnia miesiączki) jajeczko jeszcze nie rozpoczęło dojrzewać, więc plastry skutecznie zapobiegają owulacji już podczas pierwszego cyklu stosowania. W fizjologicznym cyklu miesiączkowym (bez stosowania antykoncepcji hormonalnej) jajeczko zaczyna dojrzewać kilka dni po rozpoczęciu miesiączki, ale do jajeczkowania ("wydzielenia" komórki z jajnika) dochodzi dopiero w połowie cyklu (zwykle koło 14 dnia, ale nie zawsze). Proszę poczytać o przebiegu cyklu owulacyjnego na naszym serwisie (w zakładce "Warto wiedzieć").

Co do odklejania się plastra – proszę przeczytać dokładnie ulotkę swoich plastrów. Znajdzie tam Pani szczegółowe zalecenia postępowania na wypadek takiej sytuacji.

Pozdrawiam!