Krwawienie z odstawienia a nudności?

Witam, mam pytanie - od ponad 2 lat przyjmuję doustną antykoncepcję N***, (w tym roku skończę 24.), jak dotąd nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych, tolerowałam tabletki bardzo dobrze. Niemniej mam skłonności do infekcji i często odwiedzam z tego właśnie powodu gabinet ginekologiczny. W połowie miesiąca przyjmowałam doustnie i dopochwowo M***, w tym samym czasie brałam także tabletki anty (ostatni tydzień z blistra). Krwawienie z odstawienia pojawiło się normalnie, jak zawsze u mnie 5. dnia przerwy, tj. 15.04. jednakże najpierw było bardzo skąpe, a na dzień dzisiejszy nasiliło się i krwawię więcej. Poza tym, pierwszy raz, odkąd zażywam te pigułki - przy krwawieniu z odstawienia mam silne nudności. Dodam, iż w weekend przeszłam również silną grypę żołądkowo - jelitową z objawami ostrej biegunki, bez wymiotów. Ostatni stosunek miał miejsce 08.04. W związku z tym moje pytanie, czy skuteczność antykoncepcyjna została zachowana, jeśli krwawienie z odstawienia pojawiło się we właściwym czasie? oraz, czy mdłości, których aktualnie doświadczam są powodem do niepokoju, tzn. czy istnienie prawdopodobieństwo ciąży? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie postem.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

M*** nie obniża skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych.

Krwawienie z odstawienie jest sytuacją prawidłową, która powinna występować przy systematycznym i regularnym zażywaniu tabletek. Nie jest to normalne krwawienie miesiączkowe, ale krwawienie z powodu zmiany stężenia hormonów.
Pojawienie się tego krwawienia nie możemy traktować jako sytuację, która w 100 procentach wyklucza ciążę.

Jeżeli chodzi o biegunki to może dojść do sytuacji, że skuteczność antykoncepcji zostanie obniżona jednak ma to miejsce w przypadku bardzo silnej biegunki.

Mdłości niekoniecznie muszą oznaczać ciąże mogą być one wynikiem przebytej infekcji żołądkowo-jelitowej lub stosowanego leczenia.

Uważam, że warto wykonać test ciążowy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pozdrawiam!