Kwestia zaufania do tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie. Moje pytanie może wydać się dość nietypowe, jednak chciałabym prosić o radę, jak skutecznie uspokoić się i co miesiąc nie panikować, że mogłam zajść w ciążę. Od przeszło roku i 3 miesięcy zażywam doustnie tabletki jednofazowe antykoncepcyjne, dotychczas skutecznie mnie chronią i oby tak dalej. Mam 21 lat, a z każdym dniem, przykładowo, kiedy robię tydzień przerwy, martwię się, że nie dostanę krwawienia z odstawienia, mam ciągłę wrażenie, że często oddaję mocz, co utożsamiam z niechcianą ciążą. Dodam, że jeśli robię to z partnerem bez prezerwatywy, to jest to stosunek przerywany, chłopak zawsze wyjdzie zanim skończy, nigdy nie miało to miejsca we mnie, ale oczywiście świadomość, że preejakulat istnieje i coś tam mogło we mnie zostać, paraliżuje mnie. Czy jest na to jakaś rada, zalecenie? Krwawienia z odstawienia dostaję zazwyczaj 4 dnia przerwy, co również wydaje mi się zawsze zbyt późno, raz jest to rano, raz jest to wieczór, a ja cała w nerwach, denerwuje samą siebię i partnera. Jak temu zaradzic? Łączę pozdrowienia dla całej redakcji.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna (DTA), jaką Pani stosuje, jest najpewniejszą (poza sterylizacją) metodą antykoncepcyjną. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi około 1, co oznacza, że zaledwie 1% kobiet stosujących tę metodę przez rok zachodzi w ciążę. Są to najczęściej kobiety, które nieprawidłowo stosowały DTA (np. zapominały wziąć tabletkę, stosowały leki zmniejszające stkuteczność preparatu, miały w trakcie stosowania metody zaburzenia żołądkowo - jelitowe itp.). Jeśli taka świadomość Pani nie wystarcza, to niestety najprościej jest dołączyć inną formę zabezpieczenia, np. prezerwatywę.

Pozdrawiam