Laparoskopia pęcherzyka żółciowego a palenie papierosów, kawa i alkohol

Mam 3 pytania odnośnie laparoskopii pęcherzyka żółciowego. Proszę powiedzieć, w ile dni po operacji laparoskopowej można zapalić papierosa? Podobno nikotyna powoduje, że rany gorzej się goją, dlatego pytam, kiedy jest to już bezpieczne. Drugie pytanie - kiedy bezpiecznie można napić się kawy i alkoholu? I ostatnie pytanie - czy od czasu do czasu można wypić większą ilość alkoholu, bo nie wiem czemu wszyscy straszą, że jedynie lampkę wina... Chodzi tu o większe obciążenie wątroby?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie!

O ogólnych skutkach palenia mówi się dużo, ale mało kto wie, jaki nikotyna ma wpływ na przeprowadzane zabiegi chirurgiczne. Jest to jednak bardzo znacząca kwestia, ponieważ ma znaczny wpływ na efekty operacji, jakiej chcemy się poddać. Dym papierosowy głównie poprzez działanie nikotyny i tlenku węgla w znaczący sposób zaburza naturalne procesy związane z gojeniem się ran. Wspomniana już nikotyna wywołuje skurcze naczyń krwionośnych i zwiększanie wydzielania adrenaliny oraz innych katecholamin, co w połączeniu z upośledzeniem funkcji śródbłonka naczyń i aktywacją układu krzepnięcia krwi, jak również zmniejszonym przez tlenek węgla wiązaniem tlenu z hemoglobiną, prowadzi do upośledzonego przepływu krwi przez tkanki i niedostatecznego zaopatrywania je w tlen, czy inne niezbędne składniki odżywcze. Wypalenie nawet jednego papierosa powoduje utrzymywanie się opisanych procesów niedotlenienia tkankowego przez co najmniej 12 godzin. Z całą pewnością należy powstrzymać się od palenia w dniu zabiegu. Aby nie zaburzać procesu rekonwalescencji i odpowiedniego zagojenia się rany, zalecam zaprzestanie palenia do czasu pełnego wygojenia rany. W późniejszym okresie można wrócić do tej używki (pod względem przebytego zabiegu nie ma tu przeciwwskazań ), ale oczywiście z uwagi na powikłania ogólne nikotynizmu odradzam. Odnosząc się do alkoholu i kawy po miesiącu od usunięcia pęcherzyka żółciowego można swobodnie powrócić do nawyków żywieniowych sprzed operacji. Nie ma przeciwwskazań do spożycia kawy i alkoholu, ale oczywiście zawsze w rozsądnych ilościach. Mówiąc rozsądnie także mam na myśli ogólno przyjęte normy, niespecyficzne dla wszystkich. Najlepiej samemu kontrolować swoje możliwości.