Leczenie farmakologiczne polineuropatii cukrzycowej

Choruję na cukrzycę insulinozależną typu 2, z tego powodu cierpię na polineuropatię cukrzycową /palą mnie nogi i ręce/. Leczyłem się Gabertiną,Convulexem i Lyricą. Jak do tej pory bezskutecznie. Byłem u wielu neurologów, nikt mi nie może pomóc. Jakie leki musiałbym brać, aby wyleczyć to schorzenie ?

Dzień dobry,

Leczeniem polineuropatii cukrzycowej zajmują się diabetolodzy i zwykle mają większe doświadczenie (nie ujmując nic neurologom, którzy również są świetnym fachowcami w leczeniu różnych polineuropatii, ale polineuropatię cukrzycową razem z niewyrównaną cukrzycą leczy się raczej na oddziałach diabetologicznych , endokrynologicznych, czy internistycznych (rzadziej)). Wszystko zależy jaki typ polineuropatii ma Pan zdiagnozowany. Całkiem niezłe efekty daje wlew i.v. z kwasu L-liponowego (Thiogamma) przez ok 2 tygodnie, a później dla utrwalenia efektu przejście na postać doustną leku. Oczywiście jeśli istnieje konieczność, można w terapii zastosować jeszcze jakieś dodatkowe leki, ale o tym powinien zadecydować lekarz po dokładnym zbadaniu Pana.Bardzo ważne jest również dobre metaboliczne wyrównanie cukrzycy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Leczenie neuropatii jest złożone. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Niestety jest to działanie jedynie objawowe.
Stosuje się leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B.
Njaskuteczniejsze, bo w pewien sposób wpływające na przyczynę choroby, jest leczenie ALA. Z mojego doświadczenia wynika, że skuteczne jest w zasadzie leczenie dożylne. Tabletki można stosować ewentualnie jako kontynuację leczenia.

Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.