Leczenie przeciwtężcowe po wypadku

Moja mama (lat 77) miała 3 tygodnie temu wypadek,przewróciła się wchodząc do autobusu. W konsekwencji szyto jej nogę i podano w szpitalu anatoksyny tężcowe (Tetana). 1.Czy szczepionka przyjęta w szpitalu w dniu wypadku i jej kolejne ewentualne dawki uchronią ją przed tężcem? Czy musi przyjąć kolejne dawki Tetany? 2.Dlaczego lekarz w dniu wypadku , w przebiegu szycia głębokiej 4 cm rany na łydce nie podał antytoksyny(surowicy) tylko anatoksyny? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Konsekwencje przeszczepu dla dawcy

Oddanie narządu bliskiej osobie to wspaniały gest. Może jednak wiązać się z pewnymi komplikacjami. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje przeszczepu dla dawcy.

Nie widziałem i nie zaopatrywałem chirurgicznie rany - nie mogę więc odpowiedzieć autorytatywnie!!! Proszę zglosić się do lekarza , ktory szył ranę i zlecał rodzaj leczenia , zż

0

Witam.
W mojej ocenie postępowanie jest jak najbardziej prawidłowe. Odpowiadając na pytania: 1. Szczepionka podana do 24 godzin od wypadku zapewnia ochronę przed tezcem. Jest to dawka przypominająca do tych, które pacjentka otrzymała w przeszłości. Także jeśli była kiedyś szczepiona, nie ma konieczności podawania kolejnych dawek w ciągu najbliższych 5 lat.
2. Nie podał antytoksyny, ponieważ nie widział takich wskazań. Pacjentka była szczepiona w przeszłości na tezec, więc nie wymagała podania antytoksyny. Ta jest podawana osobom nieszczepionym. Dodam, że jej podanie może się wiązać niekiedy z wystąpieniem poważnych powikłań. Jest to surowica, może prowadzić do wystąpienia ostrej reakcji immunologicznej. Nie podaje się jej więc bez bezwzględnej potrzeby.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Mam nadzieję, że rozwialem wątpliwości

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty