Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leki na nadciśnienie a grypa jelitowa

Witam, od ponad roku biorę leki na nadcisnienie, mam 41 lat i leczone ciśnienie ktore dziwnie sie wacha, bez leków wynosiło 220/120, niestety moja pani doktor ma wolne a mi przytrafiła sie ostra jelitówką wiec stwierdziłam ze nie przyjmę dawki wieczornej bo i tak przeleci i miałam ciśnienie 115/67 puls58, rano zmierzyłam i było 115/68 puls 69 wiec rownież nie wzięłam leków ale juz po południu zaczęło ostro rosnąć i o 17 wyniosło 140/91 puls62. czy musze zawsze brać leki i to juz do końca zycia?
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Jak wygląda farmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego?

Prognozy podają, iż w 2025 roku na całym świecie, 1,5 miliarda osób będzie chorować na nadciśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości, można poddać się leczeniu farmakologicznemu, o czym opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam!
W przypadku wykrycia nadciśnienia zwykle zachodzi potrzeba przyjmowania ich na stałe, do końca życia. Czasem (np. w przypadku znacznego spadku masy ciała lub usunięcia odwracalnej przyczyny nadciśnienia) odstawia się leki. Oczywiście w miarę potrzeb można też zmieniać preparaty i ich dawki. Myślę, że dobrze zrobiła Pani odstawiając lek na czas "jelitówki" - odwodnienie może doprowadzić do spadku objętości krwi, i w konsekwencji do obniżenia ciśnienia. Po przyjęciu leków już obniżone ciśnienie mogłoby spaść do zbyt niskich wartości. Jeśli obecnie przyjmuje już Pani bez przeszkód płyny należy powrócić do przyjmowania leków pod kontrolą codziennych pomiarów ciśnienia.

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy