Leki z grupy SSRI

Czy stosowanie paroksetyny dłuższy czas jest szkodliwe? Czy zmienia osobowość? Czego nie wolno z tym lekiem zażywać?
ponad rok temu

Witam!

Mogę Panią zapewnić, że przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych nie zmienia osobowości.

Polecam Pani wątek dotyczący obaw związanych z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/nie-wiem-czy-sie-leczyc-a-jezeli-tak-to-cz....

O tym, jak długo powinna Pani zażywać lek, powinna Pani porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. W większości przypadków, zaleca się stosowanie preparatu przez ok. 6 miesięcy. Zależy to jednak od wielu czynników (m.in.: rozpoznania, liczby epizodów w przeszłości, występowania skutków ubocznych, jednoczesnego stosowania innych leków oraz psychoterapii, wieku pacjenta).

Efekty uboczne długoterminowej (kilkuletniej) terapii lekami przciwdepresyjnymi nie są dokładnie znane. Należy do nich niekorzystny wpływ na czynność wątroby, funkcje seksualne oraz masę ciała.

Informacje dotyczące możliwych interakcji zażywanego leku znajdują się w ulotce dołączanej do preparatu. Jeśli zagubiła Pani ulotkę, można skorzystać z informacji dostępnych w internecie, np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Paroksetyna lub odnaleźć w sieci ulotkę producenta danego preparatu.