Leki zwalczające alergię, które można przyjmować w ciąży

Witam, mam 28 lat i jestem w 16 tc. ciąży. Niestety jestem również alergikiem. Dotychczasowo w sezonie (maj-sierpień) brałam Flonidan Control. Proszę o informację czy mogę go stosować w trakcie ciąży. Ewentualnie poproszę o sugestię dotyczącą innych preparatów, które pomogą mi w walce z objawami alergii na pyłki drzew i traw, a są w grupie bezpiecznych dla nienarodzonego dziecka. dziękuję

Aleksander Ropielewski

Zależy to od głównych objawów jakie Pani prezentuje. Jeżeli są to objawy ze strony dróg oddechowych to większość preparatów stosowana podczas astmy jest dopuszczona do stosowania w ciąży. Jeżeli chodzi o objawy miejscowe jak katar sienny to miejscoe starydy nie są przeciwwskazane, jednak ich przyjmowanie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Generalnie większość lekó stosowana w leczeniu alergii to leki z gupy B czyli takie, które mogą być stosowane u kobiet w ciąży, jeżeli korzyści z ich przyjmowania sa większe niż skutki negatywne choroby na którą są przyjmowane.