Czy alergia pokarmowa może powrócić u nastolatka?

Moja 16-letnia córka w wieku 0-4 lat miała alergię bądź nietolerancję pokarmową. Była na diecie bezmlecznej i bezglutenowej i podobno wyrosła z niej, ale następstwem jest astma oskrzelowa stwierdzona od 4. roku życia i alergia na pyłki kwiatów, drzew, traw, roztoczy i pióra. Niestety od jakiegoś czasu nie można wykonać testów skórnych, ponieważ córka stale musi zażywać leki. Od 9. roku życia leczy się także na refluks żołądkowo-przełykowy, niestety bez pozytywnych rezultatów. Obecnie zaobserwowałam, że po zjedzeniu produktów mlecznych i banana (które do tej pory tolerowała!) występuje biegunka, bóle brzucha. Dlatego też podejrzewam, że nietolerancja powróciła... Czy jest to możliwe?

ponad rok temu

Szanowna Pani!

Mało prawdopodobne jest alergiczne pochodzenie nietolerancji, jeśli córka spożywała te pokarmy od dłuższego czasu bez podobnych objawów. Z drugiej strony, nie można jednak niczego wykluczyć. Alergenem moze być np. jakiś dodatek, którego nie stosowano wcześniej. Może nie być to nietolerancja, a nałożenie się objawów innego zaburzenia. Z pewnościa jednak należy szukać przyczyny biegunki, jeśli utrzymuje się dłuższy czas.

Konieczna jest wizyta lekarska i dokładny wywiad wraz z badaniem przedmiotowym. Podane informacje są niewystarczające dla wnioskowania o możliwej przyczynie obecnych objawów.

Pozdrawiam serdecznie