Czy alergia pokarmowa może powrócić u nastolatka?

Moja 16-letnia córka w wieku 0-4 lat miała alergię bądź nietolerancję pokarmową. Była na diecie bezmlecznej i bezglutenowej i podobno wyrosła z niej, ale następstwem jest astma oskrzelowa stwierdzona od 4. roku życia i alergia na pyłki kwiatów, drzew, traw, roztoczy i pióra. Niestety od jakiegoś czasu nie można wykonać testów skórnych, ponieważ córka stale musi zażywać leki. Od 9. roku życia leczy się także na refluks żołądkowo-przełykowy, niestety bez pozytywnych rezultatów. Obecnie zaobserwowałam, że po zjedzeniu produktów mlecznych i banana (które do tej pory tolerowała!) występuje biegunka, bóle brzucha. Dlatego też podejrzewam, że nietolerancja powróciła... Czy jest to możliwe?

ponad rok temu

Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?

Sprawdź, czy tej choroby można uniknąć, np. odpowiednim odżywianiem w czasie ciąży. Z filmu dowiesz się również, czy alergia jest chorobą, z której nie można zostać wyleczonym, a także kiedy najlepiej badać dzieci pod kątem alergii.

Szanowna Pani!

Mało prawdopodobne jest alergiczne pochodzenie nietolerancji, jeśli córka spożywała te pokarmy od dłuższego czasu bez podobnych objawów. Z drugiej strony, nie można jednak niczego wykluczyć. Alergenem moze być np. jakiś dodatek, którego nie stosowano wcześniej. Może nie być to nietolerancja, a nałożenie się objawów innego zaburzenia. Z pewnościa jednak należy szukać przyczyny biegunki, jeśli utrzymuje się dłuższy czas.

Konieczna jest wizyta lekarska i dokładny wywiad wraz z badaniem przedmiotowym. Podane informacje są niewystarczające dla wnioskowania o możliwej przyczynie obecnych objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty