Leukocyty we krwi a białaczka

Witam, mam 27 lat. Trzy tygodnie temu robiłam kontrolne badania krwi. Od trzech lat choruję na reumatoidalne zapalenie stawów. Brałam wiele różnych leków. Od m*** po różne przeciwzapalne. Także m***. W okresie badania krwi brałam m*** oraz d***. Morfologia wygląda następująco (podam to co nie jest w normie) leukocyty 12,19 norma min 3,80 max 10,00, hemoglobina 10,3 norma min 12,00 max 16,00, hematokryt 31,2 norma 37,00-47,00, neutrofile 9,14 norma 2,50-7,00 i jeszcze jedne neutrofile (?) 75,00 norma 40,00-70,00, limfocyty 18,7 norma 20,00-45,00. Gdy byłam z tymi wynikami u lekarza, owszem, zwrócił uwagę na leukocyty oraz przepisał żelazo - po trzech tygodniach miałam iść na kolejną krew (tylko leukocytoza). Byłam dziś - jutro wyniki. Mój niepokój rośnie ponieważ czytałam o objawach białaczki i wydaje mi się że wiele z nich mam. Od dwóch tygodni bardzo się w nocy pocę. Wieczorami mam gorączkę ponad 38 stopni. Czytałam, że objawem białaczki jest też łamanie w kościach, stawach oraz ból mięśni. Ale przy RZSie to jest akurat normalne. Od jakiegoś czasu w pachwinie wyczuwam mały guzek, często także boli mnie pod prawą pachą. Od trzech tygodni nie mogę pozbyć się uczulenia, które mam w okolicach ust i nosa. Nie swędzi.
27 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z racji tego, że jest Pani leczona z powodu RZS wyniki badań krwi mogą odbiegać od tych jakie obserwuje się u zdrowych osób. RZS jest schorzeniem autoimmunologicznym, w przebiegu którego występuje wiele objawów podobnych jak w przypadku białaczki - takich jak choćby podwyższone OB, powiększone węzły chłonne, stany gorączkowe itp.

Sterydy, które Pani zażywała mogą wpływać na zwiększenie leukocytozy we krwi, natomiast anemia może wynikać z zaburzenia przyswajania żelaza.

Jeżeli wyniki nadal będą odbiegały od normy, będzie tendencja do dalszej anemizacji pomimo leczenia, warto skonsultować się z hematologiem, który zleci odpowiednie badania - np. biopsję szpiku. Myślę jednak, że na chwilę obecną Pani problemy wynikają jednak z choroby zasadniczej jaką jest RZS.