Lewoboczna protruzja tarczy międzykręgowej na 6,5mm
Witam serdecznie. Proszę o interpretację fragmentu wyniku TK kręgosłupa lędźwiowego (akwizycja objętościowa): "Na poziomie L5-S1 centralno-lewoboczna protruzja tarczy międzykręgowej na 6,5mm modeluje worek oponowy, którego wymiar strzałkowy w linii pośrodkowej wynosi 10mm. Zmiana ta zwęża lewy zachyłek korzeniowy i spłyca lewy otwór międzykręgowy oraz nieco spłyca prawy zachyłek korzeniowy." Co oznacza taki wynik? Pozdrawiam!

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania
Witam! Protruzja oznacza pęknięcie pierścienia włóknistego i wysunięcie się jądra miażdżystego poza obrys krążka międzykręgowego. Jest to wyraz zmian zwyrodnieniowych struktur kręgosłupa. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących dalszego postępowania proszę skonsultować się z lekarzem, który zlecił wykonanie badania. Konieczne jest bowiem zestawienie wyniku badania ze stanem klinicznym pacjenta.