Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Liczne zmiany guzowate w tarczycy - co robić?

Mam 56 lat, od 16 lat leczę się na nadczynność tarczycy, wole guzowate toksyczne, T3, T4 prawidłowe, TSH często poniżej normy, kilka miesięcy temu 0,000, obecnie 0,107. W tarczycy stwierdzone liczne guzki, z ostatniej biopsji - "Liczne płaty, grupy i rozproszone, normotypowe komórki pęcherzykowe, niekiedy z tworzeniem struktur pseudorozetkowych. Koloid obfity, częściowo zagęszczony. Dgn. Zmiana łagodna prawego płata tarczycy (grupa II)".

Czy powinnam poddać się już operacji, czy jednak jeszcze leczyć farmakologicznie (przez kilkanaście lat leczenie Metizolem, od jakiegoś czas Tyrozol 20 mg (1 tabletka dziennie). Nigdy nie miałam robionej scyntygrafii. Czy powinnam zrobić jakieś badania kardiologiczne z uwagi na długotrwałą chorobę, czy bóle oraz uporczywe kurcze nóg: ud, łydek, stóp mogą być związane z chorobą tarczycy. Czy taki zapis w w badaniu RM głowy "Zmiany zapalno-przerostowe błony śluzowej zatok nosa, w tym klinowej. Obniżona przepona siodła" - powinny mnie skłonić do wizyty u kolejnego specjalisty? Co znaczy opuszczona przepona siodła?

I ostatnie już pytanie, czy z taką diagnozą - "Nadczynność tarczycy w przebiegu wola toksycznego, w trakcie leczenia Thyrozolem w okresie eutyreozy polekowej" kwalifikuje do leczenia sanatoryjnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

W takiej sytuacji klinicznej, gdy zmiany guzowate są liczne, obejmujące oba płaty tarczycy, przy nadczynności toksycznej związanej z tymi guzkami zaleca się leczenie operacyjne. Ale trzeba wiedzieć, że aby usunąć bezpiecznie operacyjnie tarczycę pacjent musi być wyrównany hormonalnie czyli w eutyreozie (odpowiednie poziomy hormonów tarczycy we krwi, głównie prawidłowe fT4). Unormowanie nadczynnej tarczycy powinno odbyć się przed zabiegiem najlepiej za pomocą odpowiedniej farmakoterapii. Decyzję w sprawie operacji musi podjąć endokrynolog.

Zaburzenia hormonalne w zakresie hormonów tarczycy mogą przejawiać się dolegliwościami jakie Pani opisuje (oczywiście ważne jest uzupełnianie przy niedoborach jonów potasu, magnezu, wapnia). Obniżona przepona siodła tureckiego (struktura kostna, w której mieści się przysadka) raczej nie wymaga dalszej diagnostyki i leczenia, a może tylko świadczyć o takim wariancie anatomicznym budowy struktur czaszkowo-mózgowych.

"Nadczynność tarczycy w przebiegu wola toksycznego, w trakcie leczenia thyrozolem w okresie eutyreozy polekowej" może kwalifikować do leczenia sanatoryjnego, ale o tym zadecyduje lekarz orzecznik NFZ po przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji wypełnionej przez lekarza prowadzącego.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy