Wynik biopsji tarczycy u 57-letniej kobiety

Witam! Mam 57 lat. Otrzymałam wynik biopsji tarczycy: wole guzowate - liczne erytrocyty, skąpy koloid oraz liczne płaty tyreocytów - grupa II. Czy jest się czego bać? Jakie są formy i perspektywy leczenia? Pozdrawiam! Maria

Witam.

Wynik BACC tarczycy z grupy II wskazuje, że jest to zmiana łagodna.

Taki wynik można otrzymać właśnie w przypadku wola guzkowego, w guzkach hiperplastycznych czy guzkach koloidowych oraz w zapaleniach tarczycy.

Nie ma potrzeby wykonywania kolejnej biopsji, chyba że guzek znacznie wzrośnie lub pojawią się "cechy ryzyka" w USG.

Nie ma potrzeby leczenia operacyjnego, postępowanie jest zachowawcze (obserwacja, badania kontrolne).