Małopłytkowość w 8 miesiącu ciąży

witam potrzebuje opini fachowca hematologa,jestem w 8 miesiacy ciazy wyszla mi maloplytkowsc .na poczatku ciazy byla 100 teraz ciagle spada i wynosi 70 ,ciagle zle sie czuje,pojawiaja mi sie siniaki,ostatnio leciala mi krew z nosa z takim krzepem krwi,dostalam skierowanie jzu do hematologa ale trzeba dlugo czkac ponad miesiac na wizyte,czy to niesjet grozne dla malenstwa?co powinnam brac moze jakies witaminy dodatkowe?dziekuje

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

może to wynikać z niedoborów witamin dlatego polecam Pani suplementy diety dla kobiet w ciąży. Zadaniem hematologa będzie znaleźć przyczynę małopłytkowości. Najczęściej jest to incydentalna małopłytkowość ciężarnych lub małopłytkowość wywołana nadciśnieniem. W drugim przypadku pomocna jest wzmożona kontrola ciśnienia tętniczego i odpowiednie dopasowanie leków. Przy powyższych chorobach nie ma zagrożenia dla dziecka tylko dla Pani gdyż może to skutkować poważniejszym krwotokiem niż zwykle występującym po porodzie. Trzecią możliwością jest autoimmunologiczna choroba : małopłytkowość samoistna. W tym przypadku choroba ta może zostać przekazana dziecku, które również będzie miało problem z poziomem płytek krwi i krwawieniami.

Pozdrawiam.