Mały zarost, tłusta cera, wypryski i kłótliwość u męża a problemy hormonalne

Mój 27-letni mąż ma bardzo mało zarostu, tylko na brodzie i w okolicach ust, na policzkach są to pojedyncze włosy, ma mocno przetłuszczające się włosy, tłustą cerę, wypryski na twarzy, plecach, ramionach, jest szczupły, dodatkowo ostatnio zrobił się bardzo kłótliwy, czy może być to spowodowane problemami hormonalnymi? Jego tsh wyniosło 2,89. Niestety nie je mięsa, źle się odżywia, nie uprawia sportu. Morfologia, cholesterol, mocz wszystko w normie, jakie badania powinien zrobić?

Dzień dobry,

Jeśli chodzi o zarost, to warto wziąć pod uwagę jak "bujnie owłosiony" jest biologiczny ojciec Pani męża. Jeśli różnice są duże, wówczas warto oznaczyć stężenie androgenów we krwi. Zmiany skórne mogą wynikać nie tylko z jakichkolwiek zaburzeń hormonalnych, ale także z nieodpowiedniej diety (np. niedobór w diecie witamin z grupy B, cynku itd...), jak również infekcji (np. gronkowcowej). Proszę namówić męża na wizytę. Po dokładnym zbadaniu go będzie można podjąć decyzję o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz