Mam 14 lat i chyba mam raka piersi. Co robić?

Potrzebuję pomocy, bo mam wrażenie, że mam raka piersi, mimo iż mam 14. Dwa objawy się zgadzają: guzki szybko powiększające się – zauważyłam, że jest trochę większy niż ostatnio, które umiejscowione są w tkance piersi przyśrodkowo (tzn. w kierunku mostka); zmiany łagodne zwykle obejmują górny, boczny kwadrant piersi, ale nie jest to regułą, gdyż tam też może rozwijać się nowotwór piersi. Także boli mnie pierś przy stronie mostka - nie wiem co robić, strasznie się boję do lekarza nie pójdę i nie powiem mamie ;(. Czy na to może też wpłynąć to iż spróbowałam papierosów i paliłam jakiś czas?

Proszę o pilną pomoc, co mam zrobić i w ogóle.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisywana przez Panią zmiana wymaga niestety obiektywnego zbadania przez lekarza.
Krótkie narażenie na dym tytoniowy nie powinno mieć żadnego znaczenia.
Warto pamiętać również, że samobadanie piersi należy wykonywać po miesiączce.

Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu zbadania zmiany, nie ma powodów do skrępowania, zmiany w obrębie piersi są częstymi problemami kobiet.

Redakcja abcZdrowie.pl