Mam 52 lata. Proszę o interpretację moich wyników

Badania: w prawej piersi w zakresie kz widoczne są liczne podejrzane mikrozwapnienia, obejmujące obszar o wym. około 9 cm - obraz odpowiada Ca. W badaniu USG w prawej piersi obwodowo w zakresie kz obecny naciek z licznymi zwapnieniami o zatartych zarysach o wym. 43x22 mm. Poza tym w tkance gruczołowej w kz liczne hypoechogeniczne ogniska do 10 mm, pozostajace częściowo w kontakcie z główną masą. Tu - obraz odpowiada procesowi NPL obejmujący obszar około 10 cm. Wskazana BG. W prawym dole pachowym w. chłonne z cechami nacieku do 24 mm - wskazana BACC, innych zmian nie stwierdzam. Rozpoznanie: Tu mammae dex. R-5; rozpoznanie patomorfologiczne: Carcinoma G-3 ductale (nieodczytałam) mammae (B5) - oligobiopsja. Receptory: ER (2+) 70% komórek, total score 6/8 positive, PgR (3+) 70% komórek, total score 7/8 positive, HER-2 (3+) dodatnii wynik spod pachy: obraz cytologiczny aspiratu z guzka pachy prawej odpowiada carcinoma non-microcellulare. Czy mam szanse na wyleczenie? Czeka mnie chemia, aby zmniejszyć guza, a potem amputacja piersi. Czy jest bardzo źle?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Faktycznie, sytuacja nie wygląda dobrze. Mamy do czynienia z mocno zaawansowanym nowotworem piersi o dużym stopniu złośliwości (G3, co przekłada się na jego agresywność). Oprócz rozległego nacieku nowotworowego, w piersi doszło także do rozprzestrzenienia się nowotworu do węzłów chłonnych w pasze. Zapewne konieczna jest chemioterapia, która być może spowoduje zmniejszenie guza i możliwość leczenia operacyjnego. Dodatkowo z pewnością można zastosować leczenie hormonalne (hormonoterapię).

Niekorzystnym czynnikiem jest obecność receptorów HER-2, co sprawia, że rak jest bardziej agresywny niż w przypadku, kiedy tych receptorów nie ma. Istnieje jednak lek specyficznie skierowany przeciwko tym receptorom zwany trastuzumabem (herceptyna). Daje bardzo dobre wyniki u chorych z dodatnimi receptorami HER-2, aczkolwiek może uszkadzać mięsień sercowy, a więc możliwość zastosowania zależy także od ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

Życzę powodzenia w leczeniu, proszę nastawić się pozytywnie, zawsze jest szansa na wyleczenie. Proszę dawać znać, jak przebiega terapia.

Pozdrawiam serdecznie