Mam cukrzycę i co dalej?

Mam 68 lat, odebrałam wyniki badań, w których poziom glukozy we krwi na czczo wynosi 235 mg/dl, w moczu glukozy nie ma. Co powinnam zrobić ? Czy wystarczy jak udam się do lekarza pierwszego kontaktu czy powinnam pójść bezpośrednio do diabetologa ? Jak bardzo zaawansowana jest to cukrzyca (w badaniach robionych 2 lata wcześniej poziom glukozy był prawidłowy)?

Szanowna Pani,

Powinna się Pani udać do lekarza pierwszego kontaktu. Może on, po dokonaniu oceny klinicznej oraz ewentualnym wykonaniu badań dodatkowych, sam rozpocząć leczenie bądź skierować do diabetologa.

Trudno ocenić "poziom zaawansowania" choroby. Nie podała Pani wartości poziomu glukozy na czczo przed dwoma laty, więc trudno mi ocenić, czy rzeczywiście był prawidłowy. Jeśli tak, to najprawdopodobniej nie doszło do poważnych powikłań. Podkreślam jednak, że nie sposób ocenić tego bez wykonania badań.

Proszę nie zwlekać z pójściem do lekarza, bo teraz ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych, ale mało znanych i lekceważonych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli