Czy cukrzycę typu 1 odziedziczy dziecko?

Mąż choruje na cukrzycę typu 1. Jeśli zajdę w ciąże to nasze dziecko odziedziczy tę chorobę.

ponad rok temu

Szanowna Pani,

Występowanie cukrzycy typu 1 u rodzica zwiększa ryzyko zachorowania dziecka, jednak o nim nie przesądza. Wiadomo, że w genomie ludzkim jest wiele regionów, w których muszą wystąpić zmiany sprzyjające rozwinięciu się choroby.

Warto zaznaczyć, że uwarunkowania genetyczne są czynnikiem predysponującym do wystąpienia choroby. Jednak rozwinąć się ona może dopiero po zadziałaniu czynnika wyzwalającego, np. wirusa, bakterii czy czynnika pokarmowego. Tak zostaje zapoczątkowana reakcja autoimmunologiczna, w wyniku której dochodzi do niszczenia wysp trzustkowych. To prowadzi do niewydolności wewnątrzwydzielniczej trzustki i cukrzycy.

Ważne jest poinformowanie lekarza opiekującego się dzieckiem od pierwszych dni życia o chorobie męża, gdyż to powinno skłonić go do objęcia Państwa dziecka wzmożoną uwagą.

Pozdrawiam serdecznie

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych, ale mało znanych i lekceważonych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli