Mam zwyrodnienia kręgosłupa. Gdzie mam się leczyć?

Mam 59 lat. Z powodu bólu prawej ręki otrzymałem skierowanie na wykonanie zdjęcia kręgosłupa szyjnego. Opis zdjęcia - cechy diskopatii na poziomach C4-C5-C6. Zmiany spondylotyczne w tych kręgach szyjnych. Po wizycie u neurologa - następne skierowanie na zdj. klatki piersiowej. Opis zdjęcia - zmiany swoiste wytwórcze w polu podobojczykowym prawym. Poza tym pola płucne i cień środkowy bez zmian. Po tych wynikach neurolog nie wskazał leczenia. Mam jednak zwyrodnienie kręgosłupa. Gdzie mam się leczyć?

Redakcja abcZdrowie

Ma Pan zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. W przypadku takich zmian wykazanych w badaniu RTG, można rozważyć wykonanie dokładniejszego badania odcinka szyjnego kręgosłupa tj. rezonansu magnetycznego. Na to badanie może skierować Pana np. neurolog.

Poza tym ze względu na występujące dolegliwości i zmiany zwyrodnieniowe powinien Pan rozpocząć rehabilitację – do Poradni Rehabilitacyjnej może Pana skierować np. lekarz rodzinny lub neurolog. W zależności od występowania nieprawidłowości w badaniu neurologicznym (które wykonuje neurolog podczas wizyty) oraz stopnie nasilenia zmian zwyrodnieniowych w badaniu rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa można rozważyć konsultację u neurochirurga.

Zmiany w RTG klatki piersiowej zapewne wynikają z przebytej w przeszłości gruźlicy – pozostają do oceny i dalszych decyzji lekarza rodzinnego.