Mammografia i USG piersi 43-latki

Witam. Wczoraj przeszłam kolejna mammografię i usg piersi w 2012 wuszly małe pojedyncze punkty zwapnienia a w2014 doszła łagodna mikro cysta (mikrotorbiel) Lekarz przedstawił diagnozę obu badań porównując wcześniejsze i wczorajsze i stwierdził ze sa bardzo dobre zapraszając mnie za 2 lata. Mimo to mam pytanie,czy nie grozi mi rak piersi(dodam ze w rodzinie nie ma tej choroby,nie wiem czy to ważne ). Badam sie regularnie,ponieważ słyszałam ze choroby wcześnie wykryte można wyleczyć całkowicie.E.

Szanowna Pani!

Oczywiście zmiany wykryte wcześnie można całkowicie wyleczyć.Rzeczywiście ,te zmiany w piersiach, które występują u Pani są zmianami łagodnej dysplazji -pojawiają się bardzo często u kobiet.Oczywiście w 100% nie można wykluczyć,że u Pani nie wystąpi rak, ale ryzyko jest bardzo małe i myślę, że doktor słusznie zaprosił Panią na kolejne badania za 2 lata.

Z powazaniem
Katarzyna Lewicka

Dr Katarzyna Lewicka

Szanowna Pani, Jeżeli od dwóch lat obraz usg jest niezmienny (poza niegroźną mikrotorbielą) - nie ma czego się obawiać. Oczywiście, nadal należy okresowo kontrolować piersi. Myślę, że Pani lekarz rozsadnie wyznaczył termin kolejnej wizyty.
Pozdrawiam dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirur, onkolog