Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mastektomia i rekonstrukcja piersi

W sierpniu 2008 r.miałam mastektomię, stopien G1. W styczniu mam planowany zabieg rekonstrukcji piersi. Obawiam się, że za jakiś czas mogę mieć guza w drugiej. Czy jest możliwa mastektomia zdrowej piersi i jednoczesnie jej rekonstrukcja? Mam 38 lat i troje dzieci, więc pierś nie jest mi potrzebna.

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Rola kampanii edukacyjnych w leczeniu raka piersi

Witam serdecznie!

Profilaktyczna mastektomia, o ktorej Pani pisze, jest uzasadniona w określonej sytuacji. Głównym wskazaniem jest udowodniona skłonność genetyczna do rozwoju raka piersi, czyli nosicielstwo mutacji genu BRCA1 lub BRCA2. Zachorowania na raka piersi zdarzają się najczęściej po 45. roku życia (rak piersi w Pani wieku zdarza się rzadziej i zawsze należy wykazać czujność, czy przypadkiem nie chodzi właśnie o mutację), dlatego też uważam, że warto, aby zgłosiła się Pani do Poradni Genetycznej celem przebadania się pod tym kątem.

Jeżeli okaże się, że nie jest Pani obciążona genetycznie rozwojem raka myślę, że bardziej rozsądnym rozwiązaniem niż narażanie się na kolejne działanie chirurgiczne, jest pozostawienie piersi i regularne kontrole (mammografia) co rok. W przypadku raka G1 ryzyko ewentualnej wznowy w drugiej piersi jest stosunkowo niskie.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0

Dzień dobry,
Obawy że "mogę mieć guza w drugiej" dotyczą wielu pacjentek wiedza że możliwa jest mastektomia zdrowej piersi i jednoczesnie jej rekonstrukcja wymaga wyjątkowych umiejętności, które pozwolą zachować przywrócić poczucie bezpieczeństwa i pozwalają zostać sobą po leczeniu dla siebie i najbliższych
emial kontakt@drjaworowski.pl

Specjalista w dziedzinie chirurgii. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej oraz chirurgii onkologicznej. Pionier w dziedzinie stosowania implantów u pacjentów onkologicznych. Laureat licznych nagród za osiągnięcia naukowe, m.in. Luminatus 2015, Polski Wynalazek 2014 - BioImplant, złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości oraz medal Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Francji Concours Lepin.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy