Mastopathia fibrosa: co to jest?

Otrzymałam wynik badania, na którym jest napisane Mastopathia fibrosa, znaleziono jedno ognisko atypowej hyperplazji zrazikowej (ALH). Lekarka nie wytłumaczyła mi właściwie nic, powiedziała tylko, żeby wykonać usg po 3 miesiącach. Może mi pani wyjaśnić co to oznacza?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Mastopatia fibrosa jest zwyrodnieniem włóknistym (włóknisto-torbielowatym najczęściej), czyli łagodną zmianą utkania gruczołu piersiowego. Nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia kobiety jednakże może dawać dolegliwości bólowe oraz utrudniać diagnostykę zmian nowotworowych (także atypowego rozrostu czyli rozrostu z udziałem komórek o nietypowych cechach, stanowiących podejrzenie zmiany nowotworowej).
W związku z tym w każdym przypadku mastopatii konieczne są regularne badania kontrolne.
Takie też wydane zostało zalecenie w Pani przypadku.
Proponuję pozostać pod kontrolą lekarza prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie.pl