Mastopatia u 22-latki a wykonanie badań hormonalnych

Witam, cierpię na mastopatię. Miałam robione badania USG, brałam różne tabletki (np. Mastodynon, Belara) i wlasciwie to wszystko. Chciałabym zapytać, czy warto wykonać również badania hormonalne, jeśli tak to jakie konkretnie? Czy w tak młodym wieku mogę zrobić badanie mammografii lub markery? Dodam, że moja mama choruje na raka piersi. Proszę o jakiekolwiek informacje, czasami ból piersi bywa nieznośny.

Piotr Pilarski

Mastopatia wynika z zaburzeń hormonalnych. Nie ma konieczności wykonywania badań hormonalnych gdyż nic to nie zmieni. Nadal powinna Pani stosować antykoncepcje aby wyrównać gospodarkę hormonalną. Nie ma wiarygodnych markerów. Badania mammograficzne w Pani wieku są mniej czułe niż USG dlatego sugeruję uważną obserwację objawów, samobadanie oraz kontrolne badania USG co pół roku.

Pozdrawiam.