Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych

Poszukuję skutecznej metody antykoncepcji. Rozważałam przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, dopóki nie dowiedziałam się, iż mają działanie wczesnoporonne. Chciałabym uzyskać na ten temat więcej informacji. Czy tabletki antykoncepcyjne faktycznie mogą doprowadzić do usunięcia z macicy zapłodnionej komórki jajowej? Jeżeli tak, to czy istnieją środki, które wyłącznie blokują owulację? Mam jeszcze pytanie odnośnie prezerwatyw. Czy używanie ich, w połączeniu ze wstrzymywaniem się od współżycia seksualnego w płodnym okresie cyklu menstruacyjnego, może być wystarczającą metodą antykoncepcji? Jakie będzie wtedy ryzyko zajścia w ciążę?

Witam serdecznie! Antykoncepcja hormonalna nie ma działania wczesnoporonnego. Mechanizm działania tabletek jest wielokierunkowy. Po pierwsze, dochodzi do zahamowania owulacji (jajeczkowania). Po drugie dochodzi do zmiany właściwości śluzu szyjkowego oraz środowiska wewnątrzmacicznego, które uniemożliwiają ewentualne zagnieżdżenie komórki jajowej (gdyby jednak doszło do jajeczkowania). Nie dochodzi jednak do usunięcia zapłodnionej komórki jajowej po zagnieżdżeniu, a zatem nie możemy mówić o działaniu poronnym. Jeżeli zdecyduje się Pani na stosowanie prezerwatywy to ryzyko ciąży wynosi odpowiednio 6-25% w zależności od dokładności stosowania danej metody. Ograniczenie stosunków jedynie do dni niepłodnych nie będzie wymagało stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia. Skuteczność naturalnych metod antykoncepcji np. metody objawowo-termicznej po roku obserwacji jest porównywalna do skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Pozdrawiam