Mechanizm mrowienia: jaki jest na tle nerwowym?

Witam. Wielu specjalistów już nie raz mówiło mi, że mam nerwicę i sama to czuję. Około 3 lata temu zrobilam szereg badan: TK mózgu, rezosnans rdzenia kręgowego (mam zwężenie przestrzeni C5/C6 i osteofity), potencjały wywołane, wizyty u neurologa. Wszystkie te badania wykluczyły choroby somatyczne. Wyniki w normie. Niektóre z licznych moich objawów powróciło, a mianowice: mrowią mnie opuszki palców (w jeden dzień opuszek jednego palca, w drugi kolejny, potem kilka dni prawie wcale i potem znowu). Mrowienie jest delikatne, ale zauważalne i pulsujące. Ponadto wydawało mi się, że około 2 dni mrowił mnie mały kawalek stopy. Zdarza mi się, że drży mi warga, powieka, pulsują mi różne mięśnie. Budzę się w nocy z przerażeniem, tak, jakby prąd mnie przeszył. Czy to są objawy nerwicowe? Szczególnie zastanawiają mnie mrowienia opuszków palców. Nie mogę w to uwierzyć i ciągle zadręczam się, że to jest poważne. Czy powinnam powtarzać jakieś badania sprzed 3 lat? Co mam robić? O czym mogą świadczyć te mrowienia? Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Nietypowe objawy cielesne często są objawem depresji, podobnie jak bezsenność lub nadmierna senność.
Twoje skoncentrowanie na bodźcach płynących z ciała może wskazywać na zaburzenia depresyjno- lękowe, zaliczane do zaburzeń nerwicowych.
Przeżywany stale lęk, obawa o stan zdrowia sprawia, że skupiasz się na różnych fizjologicznych objawach, aby jak najwcześniej wychwycić ,,sygnały alarmowe".
W każdej sekundzie do mózgu dociera tysiące bodźców. Zazwyczaj jednak nasza uwaga jest pochłonięta innymi bodźcami i nie poświęcamy temu czasu ani uwagi. Spróbuj więc odwracać uwagę od swojego ciała.
Pomóc w tym może psychoterapia, przy pomocy której możesz nie tylko np. nauczyć się relaksować, ale i dotrzeć do przyczyny swoich obaw.

Z pozdrowieniami.