To nie jest powód do zmartwień. Czasem ludzie mają takie wrażenie.
Pozdrawiam.
Drętwienie palców jest zaburzeniem czucia (czuciem opacznym), opisywanym przez pacjentów jako mrowienie, pieczenie, kłucie, uczucie gorąca lub zimna. Często dotknięcie lub ucisk zdrętwiałej części ciała odczuwane jest słabiej lub dużo mocniej niż powinno być. Objaw drętwienia palców rąk lub stóp, określany również jako parestezje, często pojawia się i znika nagle, bez znanej przyczyny.
Czasami drętwienie palców spowodowane może być utrzymywaniem jednej pozycji (np. dłuższym staniem czy siedzeniem z podkurczonymi nogami lub utrzymywaniem ręki w górze), jednak wówczas po rozruszaniu kończyn, objaw ten zanika.W sytuacjach gdy parestezje w palcach pojawia się często, a zmiana pozycji lub próba „rozruszania” stawów nie przynoszą poprawy, należy skonsultować problem z lekarzem. Objaw drętwienia palców może być spowodowany uciskiem nerwu, odmrożeniem kończyny, niedoborem mikroelementów i witamin, a nawet poważną chorobą ogólnoustrojową.
Bywa, że objaw zdrętwiałych palców jest następstwem niedoborów witamin i elektrolitów – najczęściej witamin z grupy B, magnezu, potasu i wapnia. Przyczyną może być niewłaściwa dieta, picie zbyt dużej ilości mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Oprócz mrowienia w palcach charakterystyczne są także drżenie mięśni oraz mimowolne skurcze, pojawiające się szczególnie w nocy.
Drętwienie palców może pojawić się w ciąży. Skłonność do zbierania wody w organizmie kobiety w trakcie ciąży powoduje powstawanie obrzęków kończyn, głównie stawów skokowych i nadgarstkowych oraz palców stóp i dłoni. Obrzęk przyczynia się do ucisku na nerwy, a co za tym idzie może powodować drętwienie palców.
Niestety przyczyn drętwienia palców może być wiele. Dlatego, przed konsultacją lekarską, należy zacząć się obserwować, tak aby w trakcie wywiadu podać lekarzowi jak najwięcej informacji, które pomogą w postawieniu diagnozy. W ciągu dnia należy zwrócić uwagę na sytuacje w których pojawia się objaw oraz kiedy i co powoduje, że ustępuje. Najczęstsze zaburzenia i choroby przyczyniające się do pojawienia się drętwienia palców to neuropatia obwodowa.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Drętwienie palca u lewej ręki – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Drętwienie dużego palca u stopy – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Co mam zrobić z tym mrowieniem opuszków palców? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co jest powodem drętwienia nóg u 43-latki? – odpowiada Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
- Jak pomóc sobie przy bolesnym mrowieniu stóp? – odpowiada Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
- Mrowienie w palcach ręki – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Co mogę zrobić z tym mrowieniem palca? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Drętwienie i mrowienie lewej ręki – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Czy ta dyskopatia może powodować drętwienie lewego policzka i lewej ręki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego ma te drętwienia i mrowienia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Drętwienie rąk. Objaw groźnych schorzeń, który często bagatelizujemy
Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, do którego do
Drętwienie palców u nóg - przyczyny, diagnostyka i leczenie
Drętwienie palców u nóg może być wywołane przez ki
Drętwienie palców. Na jakie choroby może wskazywać?
Drętwienie palców jest obecnie problemem powszechn