Mrowienie w palcach u prawej ręki

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące mrowienia w palcach. Drętwieją mi opuszki 3 palców lewej ręki - małego, wskazującego i kciuka - od 2 dni, akurat jak byłem na L4 z powodu zatrucia pokarmowego. Opuszki drętwieją z jednoczesnymi okresowymi uczuciami ciepła, w drugiej ręce minimalnie drętwieje mały palec. W kręgosłupie szyjnym co jakiś czas mi coś "pstryka" gdy zbyt długo trzymam szyję w jednej pozycji, czasem pojawia się też ból. Nie wiem kompletnie co o tym myśleć, mrowienie w palcach jest niepokojące :( Czy to może być początek paraliżu lub uszkodzenia kręgosłupa? Jakie badania wykonać? Do kogo zgłosić się z powyższymi objawami? Czy mrowienie w palcach może okazać się groźne czy może ja za bardzo panikuję i tak naprawdę nie dzieje się nic złego? Nie wiem co mam o tym myśleć... Będę wdzięczny za każdą odpowiedź i poradę w mojej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.

Piotr Pilarski

To nie jest powód do zmartwień. Czasem ludzie mają takie wrażenie.

Pozdrawiam.

Przemysław Zarzeczny

Drętwienie palców jest zaburzeniem czucia (czuciem opacznym), opisywanym przez pacjentów jako mrowienie, pieczenie, kłucie, uczucie gorąca lub zimna. Często dotknięcie lub ucisk zdrętwiałej części ciała odczuwane jest słabiej lub dużo mocniej niż powinno być. Objaw drętwienia palców rąk lub stóp, określany również jako parestezje, często pojawia się i znika nagle, bez znanej przyczyny.
Czasami drętwienie palców spowodowane może być utrzymywaniem jednej pozycji (np. dłuższym staniem czy siedzeniem z podkurczonymi nogami lub utrzymywaniem ręki w górze), jednak wówczas po rozruszaniu kończyn, objaw ten zanika.W sytuacjach gdy parestezje w palcach pojawia się często, a zmiana pozycji lub próba „rozruszania” stawów nie przynoszą poprawy, należy skonsultować problem z lekarzem. Objaw drętwienia palców może być spowodowany uciskiem nerwu, odmrożeniem kończyny, niedoborem mikroelementów i witamin, a nawet poważną chorobą ogólnoustrojową.
Bywa, że objaw zdrętwiałych palców jest następstwem niedoborów witamin i elektrolitów – najczęściej witamin z grupy B, magnezu, potasu i wapnia. Przyczyną może być niewłaściwa dieta, picie zbyt dużej ilości mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Oprócz mrowienia w palcach charakterystyczne są także drżenie mięśni oraz mimowolne skurcze, pojawiające się szczególnie w nocy.
Drętwienie palców może pojawić się w ciąży. Skłonność do zbierania wody w organizmie kobiety w trakcie ciąży powoduje powstawanie obrzęków kończyn, głównie stawów skokowych i nadgarstkowych oraz palców stóp i dłoni. Obrzęk przyczynia się do ucisku na nerwy, a co za tym idzie może powodować drętwienie palców.
Niestety przyczyn drętwienia palców może być wiele. Dlatego, przed konsultacją lekarską, należy zacząć się obserwować, tak aby w trakcie wywiadu podać lekarzowi jak najwięcej informacji, które pomogą w postawieniu diagnozy. W ciągu dnia należy zwrócić uwagę na sytuacje w których pojawia się objaw oraz kiedy i co powoduje, że ustępuje. Najczęstsze zaburzenia i choroby przyczyniające się do pojawienia się drętwienia palców to neuropatia obwodowa.