Drętwienie dużego palca u stopy

witam, drętwieje mi duży palec lewej stopy, zwłaszcza na górnej jego części. Co może być przyczyną drętwienia palca u stopy? Czy może to być spowodowane krążeniem? A może ma to coś związanego z cukrzycą? Drętwienie powoduje duży dyskomfort i co mnie bardzo dziwi, drętwieje tylko ten palec, a nie cała stopa. A może przyczyną jest niedobór jakiś składników mineralnych, czy coś w tym przypadku. Czy powinnam wykonać jakieś badania? Jeżeli tak to proszę o informacje jakie badania należałoby wykonać przy drętwieniu palca u stopy. Czy skonsultować sie ze specjalistą? Czy wystarczy lekarz rodzinny? Bardzo proszę o pomoc, bo strasznie mnie to martwi. Pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w tej sytuacji wskazany jest kontakt z lekarzem i zbadanie palca. Wykluczyć należy zarówno obecność zmian zwyrodnieniowych, jak i chorób metabolicznych.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opisane dolegliwości mogą mieć podłoże naczyniowe lub neurologiczne. Wskazana jest wizyta u lekarza, który pokieruje procesem diagnostycznym.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Opisane przez Panią objawy nie pozwalają na postawienie konkretnej diagnozy i propozycji leczenia. Drętwienie palca jest bardzo ogólnym objawem, który może wynikać z wielu nieprawidłowości. Należy udać się do lekarza POZ tak, by specjalista zbadał palec i zaproponował dalsze postępowanie: leczenie bądź diagnostykę dodatkową.
Drętwienie palców u nóg najczęściej spowodowane jest przejściowym uciskiem na nerw. Dolegliwość taka ustępuje samoistnie. Inną przyczyną drętwienia nóg i palców mogą być niedobory mikroelementów – potasu, magnezu i wapnia. Zdrętwiałe palce u nóg to także objaw chorób kręgosłupa i neurologicznych. Postępowanie w przypadku wystąpienia tego objawu zależne jest od przyczyny i polega zwykle na leczeniu choroby podstawowej.
Zdrętwiałe palce u nóg mogą być objawem choroby organicznej, zwłaszcza dotykającej układu nerwowego. Do schorzeń objawiających się drętwieniem i mrowieniem palców należą m.in.:
A. ucisk na nerwy spowodowany chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa lub dyskopatią,
B. urazy, w tym urazy kręgosłupa,
C. cukrzyca i związana z nią polineuropatia cukrzycowa,
D. polineuropatie zapalne,
E. miażdżyca tętnic kończyn dolnych i powodowane przez nią przewlekłe niedokrwienie,
F. stwardnienie rozsiane,
G. niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego, w tym udar mózgu,
H. niedoczynność tarczycy,
I. oparzenia,
J. odmrożenia,
K. zespół niespokojnych nóg.
Jak wspomniano powyżej, drętwienie palców może mieć błahą przyczynę lub być objawem toczącej się poważnej choroby. Gdy jest to schorzenie przewlekające się i uciążliwe, należy skonsultować się z lekarzem, który w oparciu o dobrze zebrany wywiad postara się ustalić możliwą przyczynę dolegliwości i odpowiednio ukierunkuje dalszą diagnostykę.
W drętwieniu palców i zespole niespokojnych nóg wtórnych do innych schorzeń ogólnoustrojowych największe znaczenie ma bowiem leczenie choroby podstawowej (wyrównanie niedoborów, leczenie niedokrwistości, cukrzycy, niewydolności nerek czy zespołów uciskowych). W postaci idiopatycznej oraz w postaciach wtórych, w których leczenie podstawowe nie przyniosło oczekiwanych efektów, warto skonsultować się z neurologiem celem rozważenia leczenia preparatami zwiększającymi stężenie dopaminy.
Nie bez znaczenia jest także postępowanie pozafarmakologiczne: niepozostawanie zbyt długo w jednej pozycji ciała, regularna aktywność fizyczna, dbanie o higienę snu, rezygnacja z używek i niektórych leków (jeśli to możliwe).
Drętwienie i mrowienie palców bardzo rzadko powoduje znaczące zaburzenia funkcjonowania, jednak gdy jest to objaw występujący często lub stale, należy ustalić, czy nie jest on jednym z symptomów toczącej się choroby ogólnoustrojowej wymagającej diagnostyki i interwencji lekarskiej.