Czym może być spowodowane drętwienie dłoni podczas pracy jak i podczas snu?

Witam! Od jakiegoś czasu mam problem z drętwieniem dłoni a dokładniej palców. Przy typowych pracach domowych takich jak obieranie warzyw robi mi duży kłopot. Ponieważ po paru minutach obierania drętwieją i palce do niewładności. Co do nocy to jest źle, bo podczas snu się budzę, a rano wstaję z ogromnym bólem palców. Proszę o odpowiedz i radę co mogę z tym zrobić żeby mi się to nie powtarzało. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Drętwienie palców jest niepokojącym objawem, które może być spowodowane różnymi schorzeniami i wymaga diagnostyki.

Głównym powodem drętwienia palców oraz bólu szczególnie przy przebywaniu w jednej pozycji mogą być problemy z kręgosłupem szyjnym (zmiany zwyrodnieniowe, skrzywienia, stany pourazowe). W pewnych pozycjach może dochodzić do ucisku nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego przez otwory międzykręgowe i pojawiają się objawy o typie drętwienia, mrowienia, bolesności czasami także niedowładu.

U osób starszych przyczyną drętwienia rąk bywa także cukrzyca oraz miażdżyca tętnic, które doprowadzają krew do mózgu. Inne, choć rzadsze przyczyny drętwienia to choroby rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane.

Nie znam niestety Pani wieku więc trudno mi pisać, która przyczyna jest bardziej prawdopodobna. Radzę jednak zgłosić się do lekarza. Z pewnością powinien Panią skonsultować lekarz neurolog.

Pozdrawiam serdecznie