Menopauza – objawy nietypowe

Nie biorę żadnych leków hormonalnych, do wiosny tego roku miałam regularne krwawienia, co miesiąc trwające około 5 dni, następnie krwawienia zaczęły się wydłużać, tak, iż przerwa między nimi zaczęła wynosić tydzień, czyli 3 tygodnie krwawienia i tydzień przerwy. Zrobiłam wszystkie badania usg dopochwowe i biochemiczne krwi, cytologię okazało się, iż mam przerost endometrium 7mm i miesiąc temu miałam zabieg abrazji, wyniki są dobre. Miałam 3 tyg. spokoju, bez krwawienia, a teraz mija 6 tydzień od zabiegu i zaczęłam znowu krwawić. Kiedy to się może skończyć i czy bez kuracji hormonalnej to mi przejdzie? W lipcu skończyłam 53 lata, uprawiam sport, wspinaczka wysokogórska, bieganie itd. Do tej pory czułam się bardzo dobrze, a teraz słabnę. Nie chce brać hormonów, wolę sport. Pozdrawiam Adela

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani

Przyczyn krwawienia z dróg rodnych może być bardzo wiele. Należą do nich między innymi: mięśniaki, stan zapalny endometrium, rak endometrium, zaburzenia krzepliwości krwi etc. Możliwe, że w Pani przypadku po abrazji endometrium wdało się zakażenie lub jest uszkodzone nieduże naczynie w pobliżu endometrium i ono podkrwawia.

Na pewno ten stan wymaga dalszej diagnostyki zwłaszcza, że pisze Pani iż czuje się słabo co może sugerować niedokrwistość wynikającą z tych krwawień. Co do terapii hormonalnej to obecnie najskuteczniejsza metoda łagodzenia objawów związanych z menopauzą jednak niesie ze sobą ryzyko przyśpieszenia rozwoju raka piersi. Nie wydaje się jednak by wdrożenie HTZ zatrzymało krwawienia, najpierw trzeba rozpoznać przyczynę krwawień.