Metoda ELISA - czy wynik jest wiarygodny?

Czy D*** jest odpowiednim antybiotykiem dla dziecka? Czy wynik uzyskany metodą ELISA wymaga potwierdzenia inną metodą, czy od razu należy podać dziecku antybiotyk? Dziecko miało dwa kleszcze: jeden 24 lipca tego roku, drugi 18 sierpnia tego roku. Rumień nie wystąpił, ewentualnie lekki stan podgorączkowy. Badanie metodą ELISA z dnia 29 sierpnia: IgG ujemny, IgM dodatni (21).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Dodatni wynik przeciwciał w klasie IgM pozwala podejrzewać wczesne stadium boreliozy. Oczywiście nie jest to metoda pewna w 100% - w pewnym procencie przypadków dodatni wynik przeciwciał występuje w trakcie infekcji innymi drobnoustrojami lub u osób chorych na tzw. choroby autoimmunologiczne. Biorąc pod uwagę jednak fakt ukąszenia przez kleszcza najrozsądniej będzie zastosować leczenie. Standardowe leczenie obejmuje jak najszybsze zastosowanie antybiotyku.

U dzieci najczęściej stosuje się amoksycylinę czyli D***, o którym Pani pisze. Jest to antybiotyk bezpieczny dla dzieci i związany z niewielkim procentem działań niepożądanych. Terapie powinna trwać co najmniej 3 tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie