Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie boreliozy a wynik testu ELISA

Dzień dobry! Ponawiam moje pytanie sprzed kilku dni. W czerwcu przeszłam leczenie antybiotykowe na boreliozę (miałam kleszcza i objawy grypopodobne). Wynik IgM wynosił wówczas 196... Nie miałam robionych innych badań oprócz testu Elisa. Teraz, po pół roku, zrobiłam to badanie powtórnie. Okazało się, że wynik IgM to >200. Czy to oznacza, że leczenie było niewystarczające? Co w tym wypadku powinnam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź. 
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Witam.

W przypadku Boreliozy przeciwciała oznaczane metodą ELISA nawet jeśli wyjdą dodatnie, nie są wystarczające do rozpoznania choroby.
W przypadku dodatniego wyniku należało wykonać test potwierdzający Western Blot.

Przeciwciała , także w klasie IgM mogą utrzymywać się dodatnie pomimo skutecznego leczenia i nie służą do oceny skuteczności leczenia.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy