Miałam guza mózgu - czy mogę zajść w ciążę?

Witam. 3 miesiące temu usunięto mi guz mózgu. Jej wynik okazał się bardzo dobry - usunięto całość. Czy teraz mogę starać się o dziecko? Słyszałam, że ciąża może powodować nawroty i szybszy wzrost nowotworu. Dodam, że mój guz był glejakiem 2 stopnia. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jeżeli tak jak Pani opisuje, guz został usunięty w całości, w zasadzie należy uznać, że została Pani wyleczona. Nie napisała Pani jednak nic o radioterapii, która zazwyczaj jest uzupełnieniem leczenia operacyjnego. Proszę bowiem pamiętać, że od zabiegu minęły dopiero 3 miesiące, co może oznaczać, że jest to jeszcze zbyt wczesny okres na zajście w ciążę. Zdecydowanie powinna skonsultować się Pani ze specjalistą ginekologiem, który zaproponuje Pani właściwy sposób postępowania - najbezpieczniejszy dla Pani i przyszłego dziecka.