Miesiączka, odstawienie tabletek a brązowe plamienie

Mam pytanie... na początku stycznia tego roku odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, ponieważ źle się po nich czułam. Zawsze kiedy brałam tabletki, okres miałam co 27-28 dni, zależy kiedy skończył mi się blister, ale zawsze miałam regularny okres... Następny okres dostałam dopiero 4 marca (o ile moszna to nazwać okresem), było to raczej brązowe plamienie trwające ok. 5-6 dni. Teraz znowu czekam na okres, ale w czwartek 25 marca miałam znowu brązowe plamienie bez żadnej domieszki krwi i trwało to tylko rano... Muszę dodać, że przez ten czas, od stycznia do dnia dzisiejszego, współżyłam z chłopakiem bez żadnego zabezpieczenia (ale nie kończył we mnie), czasami stosowaliśmy prezerwatywy... Zastanawiam się, czy te wszystkie brązowe plamienia mogą być spowodowane nagłym odstawieniem tabl. i organizm się nie może przyzwyczaić, czy po prostu mam jakieś zapalenie? Stosowałam czopki dopochwowe, ponieważ ciągle od stycznia do dziś mam białe upławy (nie wliczając tych brązowych) i nawet czopki, które stosowałam przez 7 dni mi nie pomogły. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Stosunek przerywany NIE jest metodą antykoncepcyjną i jeśli nie planuje Pani dziecka, to proponuję stosować inne środki.
2. Czopki z leku przeciwgrzybiczego przepisuje lekarz ginekolog, który powinien rozwiać Pani wątpliwości. Prawdopodobnie powtórzę tylko jego słowa. Chyba, że stosowała Pani te czopki bez wizyty u lekarza, a takie zachowanie jest nierozsądne, ponieważ upłwy nie muszą świadczyć o grzybicy.
3. Plamienia najprawdopodobniej wynikają z pewnego przestrojenia hormonalnego. Regularna miesiączka podczas stosowania tabletek wynika z tego, że nie jest to typowy okres. Jest to krwawienie z odstawienia i zawsze pojawia się mniej więcej w tym samym momencie po zaprzestaniu przyjmowania tabletki. Miesiączka bez tabletek pojawia się z zupełnie innego powodu i może minąć trochę czasu zanim organizm się przyzwyczai. Proponuję wykonać test ciążowy, gdyż po odstawieniu tabletek często występuje zwiększona płodność, a Pani miała niezabezpieczone stosunki. Brak miesiączki najczęściej spowodowany jest po prostu ciążą.