Odstawienie tabletek - plamienie czy okres?

Witam! Jeśli odstawię tabletki antykoncepcyjne nie po skończonym opakowaniu np. po 12 dniach, to kiedy mogę spodziewać się okresu? Bo po odstawieniu to dostanę tylko plamień, tak? A okres za ile może się pojawić?

Witam serdecznie!

Krwawienie występujące po odstawieniu tabletek oraz w trakcie 7dniowej przerwy między opakowaniami nazywamy krwawieniem z odstawienia. Jest ono związane ze obniżeniem stężenia hormonów we krwi.

Odstawienie tabletek w połowie opakowania także wywoła u Pani krwawienie, podobne do tego w trakcie 7dniowej przerwy. Najbliższa w pełni fizjologiczna miesiączka wystąpi u Pani za około 28 dni. Jeżeli stosowała Pani tabletki antykoncepcyjne przez kilka lat istnieje prawdopodbieństwo, że cykl zostanie wydłużony nawet o 14 dni.

Na koniec chciaałbym jednak przestrzec przed odstawianiem tabletek w połowie cyklu. Takie postępowanie może wywołać zaburzenia cyklu i dlatego zalecane jest odczekanie z odstawieniem tabletek do końca obecnego blistra.

Pozdrawiam.