Mikrozłogi w nerce

Ostatnio byłam na USG, bo miałam częste bole brzucha. Wykazało mikrozłogi w prawej nerce. Dostałam antybiotyk, po 2 tygodniach miałam zrobić badanie moczu, które wykazało: liczne fosforany bezpostaciowe, pojedyncze nabłonki płaskie, odczyn moczu 6,5PH, reszta w normie. O czym te wyniki mogą świadczyć? Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

Złogi w nerce opisywane w USG oraz obecność fosforanów bezpostaciowych w moczu wskazuje na zwiększone ryzyko powstania dużych zorganizowanych złogów w układzie moczowym-tzw. kamicy moczowej(nerkowej).

Pamiętać należy o spożywaniu dużej ilości płynów-pomogą "wypłukać" sole stanowiące materiał do tworzenia złogów. Pamiętać również należy o stosowaniu odpowiedniej diety-z ograniczeniem szpinaku, szczawiu i im podobnych produktów które sprzyjają wytracaniu się soli. Warto za kilka miesięcy powtórzyć USG brzucha w celu oceny istnienia i wielkości złogów. Nie należy zapominać również o badaniu ogólnym moczu-i obserwacji zawartości fosforanów bądź innych soli.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Torbiel w nerce

Witam. Mój tata (61 lat) otrzymał następujące wyniki USG układu moczowego:  w lewej nerce w dolnym końcu torbiel obwodowa 70 mm i poszerzenie kielicha dolnego. W pęcherzu moczowym przyścienne nawarstwienie 30 x 9 mm - papilloma susp. Gruczoł krokowy ze zwapnieniami (szczegolnie w prawym placie), wymiary 49 x 33 x 37 mm. Chciałabym się dowiedzieć, jak można to leczyć? Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Z poważaniem, Joanna
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Wymiary gruczołu krokowego są w granicach normy dla osoby > 60 roku życia (45 x 35 x 35mm). Także drobnymi zwapnieniami nie należy się przejmować. 7-centymetrowa torbiel w nerce jest większym problemem. Torbieli, nawet tak dużych nie "rusza się", jeśli nie dają objawów. Natomiast poszerzenie kielicha sugeruje, że może ona uciskać na miąższ nerki, w przyszłości upośledzając jego funkcję.

W tej sytuacji może być konieczne zdrenowanie tej torbieli (zabieg bezpieczny, pod kontrolą USG). Natomiast "znalezisko" w pęcherzu oznacza, że lekarz wykonujący badanie USG jedynie PODEJRZEWA obecność brodawczaka pęcherza moczowego (owo susp. oznacza podejrzenie).

Brodawczak to najłagodniejszy z możliwych nowotworów rozwijających się w pęcherzu. Dla potwierdzenia lub obalenia tej diagnozy i - ewentualnie - daleszego leczenia należy bezwzględnie udać się do lekarza urologa. On także zadecyduje, jak postępować z wykrytą torbielą nerki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Guz na nerce

Witam, mam 29 lat i cierpiałam od ok 3 lat na puchnięcie nóg. Strasznie mi to przeszkadzało, tym bardziej iż wieczorem nie byłam w stanie chodzić. Lekarze kazali mi stosować maści. Mam pracę siedzącą. Ostatnio poszłam do pani doktor, ta zaś skierowała mnie na badania krwi i moczu (pod kątem tarczycy, wątroby i nerek), krew w porządku, w moczu bakterie i potem na usg jamy brzusznej. Pomijam fakt, że wszystko trzeba prywatnie, bo terminy są dość odległe.   Na USG wyszło, że mam guza na nerce prawe o wym: 88*56*76mm i kamień 10mm. Zostałam skierowana do nefrologa, ten zaś skierował mnie na oddział urologiczny. Byłam wczoraj na oddziale, Pan doktor- Ordynator zrobił mi USG i stwierdził, że guz jest większy od nerki i na 98% jest złośliwy i konieczne jest usunięcie nerki. Za dwa tygodni mam mieć operację. Pytanie, czy istnieje inna możliwość wykluczenia czy jest złośliwy guz i czy trzeba koniecznie usuwać nerkę? Proszę o pomoc. Joanna
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania

Witam!

Przy podejrzeniu nowotworu nerki nie stosuje się biopsji tego narządu, ponieważ wiąże się ona ze zbyt wieloma powikłaniami. Podstawową metodą leczenia raka nerki jest radykalne usunięcie całego narządu oraz dodatkowo według wskazań leczenie uzupełniające np. chemioterapia. Ponadto, jeżeli lekarz w poważnym rokowaniu wskazuje taki duży procent prawdopodobieństwa złośliwości guza, to musi mieć dużą pewność - muszą być obecne cechy ultrasonograficzne, które wskazują na charakter guza.

Zrozumiały jest Pani lęk wynikający z tej sytuacji, ale z jedną, zdrową nerką można zupełnie normalnie funkcjonować. Warto by porozmawiała jeszcze Pani ze swoim lekarzem przed operacją by wyjaśnić pozostałe wątpliwości. Natomiast o dalszym postępowaniu leczniczym - zadecyduje wynik operacji oraz badanie histopatologiczne nerki.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o chorobach nerek.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty