Mocne bicie serca po gwałtownej zmianie pozycji

Witam od jakiegos czasu mam taka przypadlosc ze jak cos robie na przyklad za szybko wstane z pozycji siedziacej lub lub zeskocze z malego wzniesienia lub z pozycji kucajacej wstane za szybko to wtedy mam takie uczucie jakby mnie zatykalo, ostatnio na przyklad za szybko wstalem z wiazania buta i wtedy zaczelo mi szybko bic serce i tak przez ok 15 - 25 min. Przy tym biciu mocnym serca caly wtedy sie pocilem i nie moglem sie uspokoic a jak juz mi przeszlo to strasznie bylem zmeczony

Witam,

Objawy ktore Pan opisuje sugeruja hipotonie ortostatyczna - jest to stan, kiedy na skutek naglej zmiany pozycji ciala pod wplywem grawitacji czesc krwi "pozostaje" w dolnych partiach ciala i mózg nie otrzymuje tyle tlenu ile powinen (stad objawy "zatykania"). Uruchamia sie mechanizm kompensacyjny w posatci szybszego bicia serca aby uzupelnic deficyt przeplywu mozgowego. Pocenie sie jest przy tym naturalnym zjawiskiem, efekt chwilowego wyrzutu adrenaliny.

Na tego typu objawy czesto ma wplyw narazenie na dlugotrwaly stres. Nie ma specjalnie skutecznego leczenia, jedyne co mozna zrobic to miec swiadomosc takiego stanu rzeczy i ograniczac sytuacje "naglej pionizacji" ciala.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga