Moczenie nocne u 9-latka

Witam serdecznie.Moj syn ma 9 lat i nadal moczy sie w nocy.Mam juz dosc codziennego prania koldry i poscieli.Udalam sie z synem do lekarza rodzinnego ktory zlecil wokonanie badania moczu wynik jest dobry.Mowil aby zakladac pieluchy ewentualnie zebym co 3 godziny budzila syna do ubikacji niestety nie jest to mozliwe gdyz pracuje.Zakladalam mu pieluchy i nadal sika.Prosze o pomoc co mam robic?Te moczenie jest kazdej nocy!

W każdej sytuacji nietrzymania moczu u 9 latka należy przeprowadzić diagnostykę układu moczowego,a jeśli zaleci specjalista nefrolog lub urolog konieczność pogłębionej diagnozy to trzeba również wykonać urografię.Rożne wady budowy dr.moczowych,przewlekle infekcje mogą stanowić przyczynę j.w.U wielu dzieci jest to jedynie problem zaburzeń psychogennych,ale takie rozpoznanie stawiamy po dokładnym przebadaniu dziecka i wykluczeniu innych przyczyn. Niezależnie od przyczyn nie zawstydzamy dziecka i okazujemy dużą dawkę serdeczności wyrozumiałości
Pozdrawiam

Witam Panią,
Moczenie nocne może mieć charakter pierwotny - jeżeli trwa nieprzerwanie od urodzenia dziecka lub wtórny - jeżeli dziecko miało dłuższy okres nie moczenia się w nocy a następnie znów pojawił się ten problem.
Ta przypadłość wymaga dwojakiej konsultacji: po pierwsze dokładnych badań lekarskich po drugie konsultacji psychologicznych. Bardzo często bowiem się zdarza, że ten problem ma podłoże wyłącznie psychogenne. Bardzo dobre efekty daje wówczas psychoterapia dziecka prowadzona metodami poznawczo - behawioranymi zmierzająca do wyćwiczenia u dziecka mechanizmu samokontroli. Spotkania ukierunkowanie na uzyskanie takiego celu odbywają się w perspektywie kilku miesięcznej pracy w systemie raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, dziecko prowadzi zeszyt obserwacji nocnych wydarzeń, samodzielnie zajmuje się konsekwencjami swoich porażek w tym względzie.
Tego rodzaju psychoterapię może poprowadzić psycholog kliniczny specjalista w zakresie psychologii dzieci i młodzieży, w każdym większym mieście funkcjonuje Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży czasem nazwana Poradnią nerwic dziecięcych. Proszę zgłosić się z synkiem do fachowca, ten problem jest meczący dla Pani ale tez bardzo obciąża psychicznie dziecko. Trzeba jak najszybciej się tą sprawą skutecznie zająć.
pozdrawiam