Morfologia 10- letniego dziecka

Witam serdecznie, jestem bardzo zaniepokojona wynikami badań mojej 10-letniej Córci. Zaczęła dojrzewać i ostatnio widocznie schudła (35 kg na 147 cm wzrostu) i narzeka na bóle podudzi. Do tej pory wiązałam to z bólami wzrostowymi. Córcia w ciągu ostatnich 2 miesięcy była podziębiona, a ostatnio przez 2 tygodnie byliśmy w gorącym klimacie. Morfologia jest następująca: WBC 11; RBC 5,73; HGB 14; HCT 44,1; MCV 77; MCH 24,4; MCHC 31,7; PLT 263; LYMPH%73,9; MXD%10,8; NEUT% 15,3; LYMPH 8,10; MXD 1,2; NEUT1,7; RDW-SD 41,7; RDW-CV 13,9; PDW 12,9; MPV 10; P-LCR25,3; ASO 500; BIAŁKO OSTREJ FAZY-CRP 1. Wiem, że normy dla poszczególnych laboratoriów są różne, ale tylko kilka wyników jest w normie. Co to znaczy? Dodam, że w rodzinnie nie jesteśmy obciążeni zachorowaniami na nowotwory. Jedynie moja babcia miała usunięty guz z piersi i bez dalszych powikłań. Wizytę u pediatry juz mamy umówioną. Jakie jeszcze badania mogę wykonać przed wizytą? Dziękuję i pozdrawiam. Spanikowana mama.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wyniki morfologii oraz ASO należy powtórzyć, ponieważ nie można opierać się na jednorazowym wyniku. Zwiększona liczba limfocytów w rozmazie automatycznym może być wynkiem niedawno przebytej infekcji wirusowej. W następnym badaniu krwi warto pokusić się o rozmaz ręczny, który w przeciwieństwie do automatycznego pozwala na ocenę morfologii, czyli wygladu komórek krwi.

Podobnie z ASO - wynik jest faktycznie podwyższony (norma do 200), co może oznaczać, że córka przebyła zakażenie paciorkowcem ropotwórczym z grupy A, niemniej istotna jest przede wszystkim ewolucja wyników (wzrost lub spadek w kolejnych badaniach). Przebycie infekcji paciorkowcowej czasami predysponuje do różnych powikłań (m.in. stawowych), a więc należy zwrócić na to szczególną uwagę. Pozostałe parametry morfologii krwi są w normie.

Oczywiście konieczna będzie wizyta u pediatry, który będzie miał możliwość zbadania córki.

Pozdrawiam serdecznie