Morfologia krwi miesięcznego dziecka

Witam, proszę o interpretację wyników badań 20-dniowego dziecka. Córka urodziła się 21 grudnia 2012 r. w 36 tygodniu, z wagą 3500 i dł. 50 cm, 8 pkt (odjęto jej pkt za kolor skóry i napięci mięśniowe), przez cc w wyniku nadciśnienia, zagra zagrażającej zamartwicy płodu i stanu przedrzucawkowego. W ciąży przyjmowałam dopheryt 4 dziennie po 2 tabletki i od początku grudnia leżałam w szpitalu, gdzie miałam podawany również siarczan magnezu w kroplówkach oraz doraźnie relanium. Ponadto chorowałam na niedoczynność tarczycy i od połowy ciąży przyjmowałam euthyrox 50. Po porodzie okazało się że chorowałam na nieleczoną cukrzycę, o której nie wiedziałam, ponieważ wbrew pozorom wyniki po obciążeniu glukozą były prawidłowe, krzywa cukrzycowa również a córka urodziła się z obrzękami i bardzo niskim cukrem i wapnem, co wskazuje na nieleczoną cukrzycę matki ciężarnej. Od porodu nie przyjmuję eutyroxu, zalecono mi powtórne badania tsh, ft3 i ft4 około 3 tygodnia życia malej. Tak zrobiłam, problem w tym, że mieszkam w mieście, w którym nie ma nawet endokrynologa dla dorosłych. Najbliższy lekarz jest 150 km stąd i jak zadzwoniłam to odmówił interpretacji wyników przez telefon a wizytę zaproponował za 3 miesiące, przy czym nie wiem czy wizyta nie powinna być jak najszybciej, nie chcę skazywać córki na niedorozwój umysłowy i tak ma ciężki strat w życiu. wyniki TSH 3,690 qU/ml (q- na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) ( norma 0,72-11) ps nie wiem czy to normy dla noworodka, bo podano pleć żeńska, czy może dla dorosłych ft3 5,43 pmol/l tt4 22,13 pmol/l przy okazji robiłam córce morfologię ogólną więc też podam wyniki, ponieważ według podanych norm ma wszystko za wysoko WBC 10,25 10^3/ql (na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) NEUT 1,53 10^3/ql (na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) NEUT % 14,8 % LYM6,75 10^3/ql (na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) LYM % 65,9 % MONO 1,33 10^3/ql (na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) MONO% 13,0 % EOS 0,57 10^3/ql (na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) EOS% 5,6% BASO 0,07 10^3/ql (na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) BASO % 0,7 RBC 4,59 10^6ql (na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) HGB 15,6 g/dl HCT 43,1 % MCV 93,9 fl MCH 34,0 pg MCHC 36,2 g/dl RDW-SD 44,6 % RDW-CD 13,6 % PLT 431 10^3/ql (na kartce jest inny symbol, ale to nie u ani q, tylko jakieś takie odwrócone do góry nogami małe h) MPV 9,8 fl PCT 0,42 % PDW 10,3 % P-LCR 22,60 % rozmaz mikroskopowy podzielone 18 % objętochłonne podzielone 5 % kwasochłonne monocyty 9 % limfocyty 68 % bilirubina 9,77 mg/dl moje wyniki wydają się teraz dobre, skoro już proszę o interpretację wyników dla córki to może będzie Pani wiedziała. Wiek 33 lata tsh 1,220 ft3 4,17 ft4 14,07 czy powinnam brać euthyrox, czy w ogóle karmiąc piersią można przyjmować ten lek?

KOBIETA, 2 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam, Jeśli chodzi o wyniki badania TSH, FT3 i FT4 u dziecka to są one w normie, co wskazuje na to, że nie ma ani niedoczynności ani nadczynności tarczycy. Morfologia krwi również nie budzi niepokoju, są niewielkie odchylenia, ale nie aż takie, żeby się nimi przejmować. Podwyższona jest bilirubina (choć nie są to bardzo wysokie wartości), teoretycznie w przypadku żółtaczki fizjologicznej do 20 dnia życia powinna się ona już unormować, ale jeśli karmi Pani piersią to czasem takie podwyższenie może się utrzymywać dłużej, można po prostu zwrócić uwagę pediatry na ten wynik przy następnej wizycie. Jeśli chodzi o Pani TSH, FT3 i FT4 to również wartości są w normie i nie widzę póki co powodu do przyjmowania euthyroxu, ewentualnie można skontrolować wynik ponownie za jakiś czas (miesiąc czy 2 miesiące). Co do ewentualnego przyjmowania euthyroxu w czasie karmienia piersią to według producenta ilość hormonu przenikająca do mleka jest tak niewielka, że nie powoduje zaburzeń hormonalnych u dziecka. Pozdrawiam!