Mózgowe porażenie dziecięce a konflikt serologiczny

Witam Panie Doktorze! Mam prawie 28 lat i choruję na mózgowe porażenie dziecięce. Chciałabym mieć już dziecko z tym, że obawiam się że może ono odziedziczyć chorobę po mnie- nikt wcześniej w mojej rodzinie nie cierpiał na MPDZ. Ponadto mam grupę krwi AB rh- (natomiast mój partner ma współczynnik dodatni) i obawiam się o konflikt serologiczny;/ Jakie badania powinnam zrobić przed planowaniem ciąży prócz podstawowych ? Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Standardowo podczas ciąży wykonywane są badania na przeciwciała anty Rh, które mają zapobiefać konfliktowi serologicznego. Przy pierwszej ciąży konflikt nie jest niebezpieczny dla dziecka.