Czy mogło już dojść do zapłodnienia po poronieniu?

Witam dwunastego października wykonano u mnie zabieg łyżeczkowania po poronieniu w 9tygogniu ciąży. Dodam ze miałam konflikt serologiczny oraz wyszła mi w badaniach genetycznych nieznaczna trombofilia i lekarz przekazał mi ze będę musiała się leczyć jak tylko zajdę w kolejną ciąże. Ok trzy tygodnie po zabiegu kochaliśmy się z mezem, do dzisiaj nie mam okresu (od dnia zabiegu mam plamienia co jakieś dwa trzy dni, teraz miałam tydzień „spokoju” i dzisiaj wystąpiło bardzo nieznaczne kolejne plamienie) - czy istnieje szansa, pomimo braku pierwszej miesiączki po zabiegu na zajście w ciaze?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jest szansa na to, że zaszła Pani w ciążę niedługo po zabiegu łyżeczkowania, ponieważ owulacja wraca po około 2-4 tygodniach. Plamienie może być jednak spowodowane przebytym poronieniem i nie zawsze oznacza ono ciążę.

Co do zajścia w kolejną ciążę, to zaleca się odczekanie od około 3 do 6 miesięcy od poronienia. Taki okres pozwala na zregenerowanie organizmu i przygotowanie go do noszenia potomstwa. Jeżeli chodzi o leczenie w czasie ciąży, to bardzo możliwe, że będzie Pani musiała przyjmować progesteron, można to jednak robić dopiero przy wyraźnym zaleceniu lekarza prowadzącego.

W obecnym przypadku powinna Pani wykonać badanie pozwalające stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Zwykły test ciążowy może wyjść wadliwy i wskazać podwyższone stężenie beta HCG spowodowane poprzednią ciążą, w takiej sytuacji, zalecamy badanie ciążowe u ginekologa.

Więcej informacji dotyczących omawianego problemu znajdzie Pani w materiałach, do których link zamieszczam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zajsc-w-ciaze-tuz-po-poronieniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-szybko-po-poronieniu-mozna-zajsc-w-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.