Czy jest jednak możliwe, że zaszłam w ciążę?

Witam, 12 grudnia miałam łyżeczkowanie, ponieważ poroniłam w 7. tygodniu ciąży ciąża bliźniacza 2 tygodnie po zabiegu współżyłam z partnerem od jakiegoś czasu miałam objawy, jakbym była znowu w ciąży po miesiącu od zabiegu zrobiłam 2 testy ciążowe i obydwa wyszły pozytywnie czy jest możliwe, że jestem w ciąży czy po prostu hcg nie spadło?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciężko odpowiedzieć na Pani pytanie jednoznacznie.

Hormon beta-HCG może się bowiem utrzymywać w organizmie po poronieniu do nawet kilku tygodni. Na początku spadek jest gwałtowny i szybki, później jednak proces ten spowalnia. Ostateczny czas, kiedy poziom beta-HCG wraca do normy zależny jest od tego, w którym tygodniu nastąpiło poronienie oraz jak wysoki poziom beta-HCG był w tamtym momencie.

Możliwość zajścia w ciążę dwa tygodnie po poronieniu istnieje, ponieważ owulacja następuje zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni od utraty ciąży. Jeśli więc trafili Państwo akurat na moment owulacji, to stosunek ten mógłby zakończyć się ciążą. Najlepiej w tym przypadku udać się do ginekologa, który wykluczy lub potwierdzi zapłodnienie.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-2-tygodnie-po-poronieniu-mozna-zajsc-w-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szansa-na-ponowne-zajscie-w-ciaze-w-dwa-tygodnie-po-poronieniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.