Czy można zajść w ciążę pomimo podwyższonego poziomu beta HCG?

Dzień dobry! Mam 35 lat, trzy tygodnie temu poroniłam samoistnie (9 tydzień, serce przestało bić prawdopodobnie w 7 tygodniu). Kilka dni po poronieniu beta hcg wynosiło 300, dwa tygodnie po poronieniu - 28. W okolicach terminu drugiego badania wydawało mi się, że miałam owulację (typowy śluz płodny, który potem zmienił się jak co miesiąc w śluz niepłodny). Czy można zajść w ciążę pomimo podwyższonego poziomu beta hcg?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli poroniła Pani 3 tygodnie temu, to w tak krótkim czasie ponowne zajście w ciążę jest wykluczone, co potwierdza także wynik badania hormonu beta hCG – dopóki nie spadnie on do fizjologicznego, czyli niewykrywalnego poziomu w organizmie, dopóty zapłodnienie będzie niemożliwe.

Naturalną koleją rzeczy po poronieniu występuje najpierw menstruacja, a dopiero w kolejnym cyklu owulacja, choć z pewnością możliwe są odstępstwa od normy, bo jak wskazuje literatura – owulacja może pojawić się po poronieniu w terminie od 2 do 8 tygodni.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.

Oczywiście im wcześniej doszło do utraty ciąży, tym szybciej spada poziom beta hCG i owulacja może wystąpić wcześniej. U Pani można byłoby teoretycznie domniemywać, że do owulacji doszło około 3 tygodni po poronieniu pod warunkiem, że beta hCG nie byłoby tak wysokie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/monitorowanie-owulacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.