Czy mogłam zajść w ciążę tuż po poronieniu?

Witam!

10 marca poroniłam, byłam w 5 tygodniu ciąży. Pojawiło się skąpe plamienie, brudzenie oraz brudne upławy. 12 dni później współżyłam z mężem (zabezpieczyliśmy się prezerwatywą i bardzo uważaliśmy, gdyż psychicznie nie jestem gotowa na kolejną ciążę i wolę trochę odczekać). Po trzech dniach plamienie powróciło, być może jest związane ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Moje pytanie: czy w takiej sytuacji możliwe jest, abym zaszła w kolejną ciążę i czy przypadkiem nie za wcześnie wróciłam do ćwiczeń fizycznych?

Witam serdecznie!

W swoim zapytaniu nie wspomina Pani o sposobie ukończenia ciąży, tj. czy doszło do samoczynnego oczyszczenia macicy, czy zastosowane były prostaglandyny, czy może przeprowadzony został zabieg łyżeczkowania jamy macicy. W zależności od sposoby wydalenia jaja płodowego uzależnione jest ewentualne dalsze postępowanie. Niezależnie od wszystkiego współżycie kilkanaście dni po poronieniu nie jest zalecane. Wysiłek fizyczny również wskazany jest dopiero po dłuższym czasie. Plamienia nie są niczym niepokojącym w pierwszych dwóch tygodniach po poronieniu. Jeżeli pojawiają się po tym czasie lub współwystępuje gorączka albo bóle brzucha, wskazana jest konsultacja ginekologiczna. Pierwsza owulacja pojawia się zwykle 2-4 tygodnie po poronieniu. Teoretycznie zapłodnienie jest zatem możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne. Z ponowieniem prób poczęcia zaleca się odczekanie 3 miesięcy.

Pozdrawiam