Możliwość rekonstrukcji palca wskazującego prawej dłoni u 15-latka

witam chciałam zapytać czy jest możliwosc rekonstrukcji palca wskazującego prawej dłoni.Syn miał wypadek,uciął palca został tylko kawałek około1,5 cm.Syn ma 15 lat(jego tata stracił kciuk i wskazujący)wiem ze będzie dyskryminowany jak jego tata.Prosze o odp

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, jest to możliwe jednak krótko po wypadku i gdy ucięta cześć palca mozna przyszyć. Wszystko zalezy od stanu unaczynienia i okoliczności wypadku, rodzaju rany i wielu innych czynników. Pozdrawiam

Szanowna Pani,
w przypadku kiedy nie dokonano replantacji (przyszycia odciętego palca zaraz po wypadku) mamy do czynienia z zagojonym kikutem palca. Nie jest praktykowane rekonstruowanie pojedynczego palca, kiedy pozostałe są sprawne. Można natomiast zastosować odpowiednią estetyczną protezę palca, która może poprawić wygląd ręki, ograniczyć negatywne reakcje otoczenia a także poprawić komfort życia pacjenta.