Możliwość zarażenia bakterią Haemophilus influenzae typu B

Witam, mam 1,5 rocznego synka i sama jestem w 38 tyg.ciąży i kilka dni temu dowiedziałam się,że mojej koleżanki córeczka która chodzi do żłobka razem z moim synkiem ma bakterię Haemophilus influenzae typ.B (HIB), mimo,ze oboje byli szczepieni. Mój syn często ma katar i kaszle, a kilka dni po nim ja zaczynam. Pytanie czy mogliśmy się oboje zarazić, czy ja jestem bardziej narażona na tą bakterię, blisko do porodu wiec trochę mnie to martwi.Mieszkamy w UK a tu się nie przejmują tym.Dziękuję bardzo!

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, bakteria H. influenzae jest przede wszystkim odpowiedzialna za zapalenia płuc i opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt i małych dzieci. Fakt nawet prawidłowo przeprowadzonego szczepienia nie gwarantuje nigdy 100% odporności, znacznie zmniejsza jednak szansę za zakażenie, a w przypadku infekcji przebieg jest z reguły łagodniejszy. Nie oznacza to jednak, że pomimo infekcji u dziecka koleżanki doszło do infekcji u syna. Nie wiem, w jaki sposób funkcjonuje opieka zdrowotna w UK, ale wobec nawracających infekcji dróg oddechowych (zwłaszcza przebiegających z gorączką) i bliskiego kontaktu z osobą będącą potwierdzonym nosicielem HiB wskazane może być wykonanie badania mikrobiologicznego.
W przypadku ciąży wskazane jest również upewnienie się, czy Pani była szczepiona w dzieciństwie.